Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce

miennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, z zachowaniem pierwotnej częstotliwości. Zwykle zmieniane jest równocześnie napięcie elektryczne (wyjątek stanowi transformator separacyjny, w którym napięcie nie

Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce transformatory energetyczne

Krótka definicja z Wikipedii. Transformator

Transformator (z łac. transformare ? przekształcać) ? maszyna elektryczna służąca do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, z zachowaniem pierwotnej częstotliwości. Zwykle zmieniane jest równocześnie napięcie elektryczne (wyjątek stanowi transformator separacyjny, w którym napięcie nie ulega zmianie).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Kiedy powstał pierwszy transformator?


Kiedy powstał pierwszy transformator? Powstanie tego urządzenia jest związane z historią napięcia przemiennego, w 1820 roku odkryto pole magnetyczne wokół płynącego prądu, a w 1830 roku dokonano odkrycia indukcji elektromagnetycznej. Natomiast już w 1850 roku skonstruowano pierwsze narzędzie, które wykorzystywało indukcję elektromagnetyczną do transformowania napięć. W ciągu kilkunastu kolejnych lat zaczęto coraz bardziej ulepszać i doskonalić narzędzie zwane transformatorem, zmieniając jego budowę i wynajdując nowsze zastosowania. Tak właśnie w 1884 roku zbudowany przez braci Hopkinsów transformator posłużył jako wzór tych produkowanych dzisiaj, z zamkniętym magnetowodem, co poprawiło parametry pracy transformatora.


Jakie są rodzaje transformatorów?


Istnieje więcej niż jeden rodzaj transformatora. W zależności od tego do czego jest potrzebny i od jego budowy można wyróżnić kilka rodzajów transformatorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w systemach prądu wielofazowego. W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą. Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia.



© 2019 http://lesnazagroda.com.pl/