Frezarki programowane przez komputer

rzeczywistość. Odpowiednio sformatowane modele 3D mogą służyć jako instrukcje na wszelkiej maści obrabiarek CNC, które tworzą z bryły metalu lub innego tworzywa elementy projektu. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że drog

Frezarki programowane przez komputer

Projektowanie wspomagane komputerem

Tworzenie komputerowych modeli struktur czy urządzeń nie jest nowością, jednakże wraz z rozwojem technologii, coraz prościej jest przemienić projekty w rzeczywistość. Odpowiednio sformatowane modele 3D mogą służyć jako instrukcje na wszelkiej maści obrabiarek CNC, które tworzą z bryły metalu lub innego tworzywa elementy projektu.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że droga od pomysłu do prototypu a dalej seryjnej produkcji, jest coraz krótsza. Ze względu na dużą powtarzalność i precyzję elementów wykonanych na frezarkach CNC, możliwe jest wprowadzenia zmian do modelu, bez potrzeby zmiany urządzeń które wytwarzają elementy.

Wybiegając nieco w przyszłość, linie produkcyjne nie będą musiały być ograniczone do wytwarzania jednego produktu, po wprowadzeniu paru zmian w ich programie, mogą wytwarzać coś innego, bądź ulepszoną wersję poprzedniej rzeczy. Jest to bardzo optymalne rozwiązanie jutra.


Co to jest CNC?

Wikipedia przychodzi nam z pomocą na pytanie "czym jest CNC? :

Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Co nam dają obrabiarki CNC?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasz świat rozwija się w imponującym tempie, co widoczne jest na każdym kroku we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, która bardzo szybko rozwija się na każdej szerokości geograficznej. Obrabiarki, a więc maszyny przetwarzające poszczególne materiały należą do najważniejszych urządzeń w tej dziedzinie. Maszyny sterowane numerycznie za pomocą sprzętu komputerowego sprawiają, że tworzenie złożonych wyrobów gotowych jest banalnie proste.



© 2019 http://lesnazagroda.com.pl/