Chcesz oryginalne wnętrze? Postaw na klasykę

być zdobiony sztukateriami: listwami, rozetami lub gzymsami. Tradycyjne gipsowe cechuje między innymi niepowtarzalność wzorów, które można tworzyć według własnego projektu. Dostępne są też elementy z polistyrenu ekstrudowanego (X

Chcesz oryginalne wnętrze? Postaw na klasykę Panele trójwymiarowe na ścianę mogą być bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Zobacz:

O klasycznym wnętrzu

We wnętrzach inspirowanych stylem klasycznym ważnym elementem jest sufit. Może być zdobiony sztukateriami: listwami, rozetami lub gzymsami. Tradycyjne gipsowe cechuje między innymi niepowtarzalność wzorów, które można tworzyć według własnego projektu. Dostępne są też elementy z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). To materiał twardy, wykorzystuje się go na ornamenty o wyrazistej stylistyce, podobnie jak sztukaterie z poliuretanu, który dodatkowo można wyginać. Rzadziej stosuje się droższe sztukaterie z granulatu Verofill ? glinokrzemianowych mikrogranulek połączonych żywicą.

Źródło: http://muratordom.pl/wnetrza/pokoje-dzienne-jadalnie/sztuka-harmonii-styl-klasyczny,68_5041.html


Estetyka domu a sztukateria

Nasz dom to miejsce, w którym żyjemy, dlatego też wspaniale będzie, jeśli pomyślimy nie tylko o jego funkcjonalności, ale także i o estetyce. Nie od dziś wiadomo, że to, jak na zewnątrz wygląda nasz dom, jest jego wizytówką. Z tej racji postarajmy się o to, by był on po prostu piękny. Każdy z nas ma swoją definicję piękna, dlatego też warto jest wybrać odpowiednią dla siebie sztukaterię elewacyjną. To nasz gust podpowie nam, jaką. Warto jest przypomnieć, że można ją także instalować w naszych wnętrzach. Tam na pewno również się sprawdzi i nada każdemu pokojowi niezwykłego blasku. Bez względu na to, czy przeprowadzamy gruntowny remont, czy tylko malujemy ściany możemy naprawdę wiele zrobić, by nasz dom stał się piękny.


Kilka faktów o sztukaterii

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.

W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:

metoda ciągniona ? styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
metoda natryskowa ? ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej "zlane"; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.
Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną, do której zaliczają się listwy przysufitowe, ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria



© 2019 http://lesnazagroda.com.pl/